У
Улсын Их Хурлын гишүүд 2008-2012 он
Улсын Их Хурлын гишүүд 2008-2012 он

 

Монгол Улсын Их Хурлын тав дахь удаагийн сонгуульд улс төрийн найман нам дангаараа, Иргэний эвсэл болон бие даагчид оролцсоноос МАХН 45, АН 28, ИЗН 1, Иргэний эвсэл 1 суудал авч бие даан нэр дэвшигч 1 сонгогджээ. Сонгуулийн дүнгээс үүдэлтэйгээр 2008 оны 7 сарын 1-ний өдөр сонгууль булхайтай болсон хэмээн үзсэн иргэд эсэргүүцлээ илэрхийлэн, санал хураалтын дүнг дахин тоолохыг шаардан жагсаж, улмаар эмх замбараагүй байдал үүссэн төдийгүй улсын нийслэлд онц байдал зарлаж, таван хүний амь нас үрэгдсэн эмнэлт үйл ядал болсон нь УИХ-ын сонгуулийн түүхэнд хар толбо болон үлдсэн билээ.

 

Монгол Улсын Их Хурлын тав дахь удаагийн сонгуульд олонхи болсон МАХН-ын удирдлагаас АН-тай хамтран засгийн газраа байгуулах санал гаргасныг АН зөвшөөрч хамтарсан засгийн газар байгуулсан нь энэ удаагийн УИХ-ын онцлог байв. 2009 оны Ерөнхийлөгчийн сонгуульд АН-аас нэр дэвшсэн Ц.Элбэгдорж ялалт байгуулсанаар АН УИХ-д 27 суудалтай болсон билээ.

 

  УИХ-ын гишүүдийн овог нэр Харъяалсан нам, эвсэл тойрог
1 Нямжавын Батбаяр АН 1. Архангай
2 Раднаасүмбэрлийн Гончигдорж АН 1. Архангай
3 Самбуугийн Ламбаа АН 1. Архангай
4 Хавдисламын Баделхан МАХН 2. Баян-Өлгий
5 Халидолдагийн Жекей МАХН 2. Баян-Өлгий
6 Алмаликийн Тлейхан МАХН 2. Баян-Өлгий
7 Батжаргалын Батбаяр АН 3. Баянхонгор
8 Халтмаагийн Баттулга АН 3.Баянхонгор
9 Гомбожавын Занданшатар МАХН 3.Баянхонгор
10 Энэбишийн Мөнх-Очир МАХН 4.Булган
11 Цэгмидийн Цэнгэл МАХН 4. Булган
12 Жадамбаагийн Энхбаяр МАХН 5. Говь-Алтай
13

Цэдэвийн Дашдорж

МАХН 5. Говь- Алтай
14 Яйчилын Батсуурь АН 6. Дорноговь, Говьсүмбэр
15 Жамъянсүрэнгийн Батсуурь МАХН 6. Дорноговь, Говьсүмбэр
16 Пүрэвийн Алтангэрэл АН 7. Дорнод
17

Доржийн Одбаяр

МАХН 7. Дорнод
18 Цэндийн Шинэбаяр МАХН 7. Дорнод
19

Раднаабазарын Раш

МАХН 8. Дундговь
20 Халзхүүгийн Наранхүү МАХН 8. Дундговь
21

Догсомжавын Балдан-Очир

МАХН 9.Завхан
22 Дуламсүрэнгийн Оюунхорол МАХН 9.Завхан
23 Шинэсамбуугийн Сайхансамбуу МАХН 9.Завхан
24 Гаваагийн Батхүү МАХН 10. Өвөрхангай
25 Дашзэвэгийн Зоригт АН 10. Өвөрхангай
26 Данзангийн Лүндээжанцан АХ эвсэл 10. Өвөрхангай
27 Зандаахүүгийн Энхболд МАХН 10. Өвөрхангай
28 Хоохорын Бадамсүрэн МАХН 11. Өмнөговь
29 Цэвэлмаагийн Баярсайхан АН 11. Өмнөговь
30 Чүлтэмийн Улаан МАХН 12. Сүхбаатар
31 Рэнцэнгийн Буд МАХН 12. Сүхбаатар
32 Эрдэнийн Бат-Үүл МАХН 13. Сэлэнгэ
33 Сангажавын Баярцогт МАХН 13. Сэлэнгэ
34 Очирбатын Чулуунбат МАХН 13.Сэлэнгэ
35 Нямаагийн Энхболд МАХН 14. Төв
36 Долцонгийн Дондог МАХН 14. Төв
37

Сундуйн Батболд

МАХН 14. Төв
38 Миеэгомбын Энхболд МАХН 14. Төв
39 Баттогтохын Чойжилсүрэн МАХН 15. Увс
40 Чимэдийн Хүрэлбаатар МАХН 15. Увс
41 Цэндийн Нямдорж МАХН 15.Увс
42 Ринчиннямын Амаржаргал АН 16. Ховд
43 Дамдины Дэмбэрэл МАХН 16.Ховд
44 Сандагийн Бямбацогт МАХН 16. Ховд
45 Өлзийсайханы Энхтүвшин МАХН 16.Ховд
46 Ламжавын Гүндалай АН 17. Хөвсгөл
47

Цэрэнпилийн Даваасүрэн

МАХН 17. Хөвсгөл
48 Цэрэнбатын Сэдваанчиг АН 17. Хөвсгөл
49

Бадмаанямбуугийн Бат-Эрдэнэ

МАХН 18. Хэнтий
50 Дашжамцын Арвин МАХН 18. Хэнтий
51 Наваансамдангийн Ганбямба МАХН 18. Хэнтий
52 Лүймэдийн Гансүх МАХН 19. Дархан-Уул
53

Жамъянхорлоогийн Сүхбаатар

МАХН

19. Дархан- Уул
54 Дамдингийн Хаянхярваа МАХН 19. Дархан- Уул
55 Дүрзээгийн Одхүү АН 20. Орхон
56 Дорждамбын Дамба-Очир МАХН 20. Орхон
57 Дэлэгийн Загджав МАХН 21. Хан-Уул, Багануур, Багахангай дүүрэг 
58 Лувсанвандангийн Болд АН 21. Хан-Уул, Багануур, Багахангай дүүрэг
59 Цогтын Батбаяр МАХН

22. Баянзүрх, Налайх дүүрэг

60 Зоригийн Алтай Бие даагч

22. Баянзүрх, Налайх дүүрэг

61 Даваажавын Ганхуяг АН 22. Баянзүрх, Налайх дүүрэг
62 Чимэдийн Сайханбилэг АН 22. Баянзүрх, Налайх дүүрэг
63 Сүхбаатарын Батболд МАХН 23. Сүхбаатар дүүрэг
64 Санжаагийн Баяр МАХН 23. Сүхбаатар дүүрэг
65 Лувсаннямын Гантөмөр АН 23. Сүхбаатар дүүрэг
66 Гарьдхүүгийн Баярсайхан АН 24. Чингэлтэй дүүрэг
67 Дашдоржийн Зоригт МАХН 24. Чингэлтэй дүүрэг
68 Дагвадоржийн Очирбат МАХН 24. Чингэлтэй дүүрэг
69 Цэндийн Мөнх-Оргил МАХН 25. Баянгол дүүрэг
70 Хишигдэмбэрэлийн Тэмүүжин МАХН 25. Баянгол дүүрэг
71 Дагвасүрэнгийн Энхбат МАХН 25. Баянгол дүүрэг
72 Содномзундуйн Эрдэнэ АН 25. Баянгол дүүрэг
73 Дэндэвийн Тэрбишдагва МАХН 26. Сонгинохайрхан дүүрэг
74 Санжаасүрэнгийн Оюун ИЗН 26.Сонгинохайрхан дүүрэг
75 Даваагийн Кёкүшюзан Батбаяр АН 26.Сонгинохайрхан дүүрэг
76 Норовын Алтанхуяг АН 26.Сонгинохайрхан дүүрэг

 

Улсын Их Хурлын гишүүд 2008-2012 он
УИХ-ын дарга Дамдингийн Дэмбэрэл
УИХ-ын дэд дарга Нямаагийн Энхболд
УИХ-ын дэд дарга Гаваагийн Батхүү