У
Улсын Их Хурлын гишүүд 2004-2008 он
Улсын Их Хурлын гишүүд 2004-2008 он

 

Монгол Улсын Их Хурлын дөрөв дэх удаагийн сонгуульд долоон нам дангаараа, гурван нам эвсэл болж оролцсоноос МАХН 37, Эх орон- Ардчилал эвсэл 35, БНН 1, бие даан нэр дэвшигч 3 суудал авчээ. Энэ удаагийн их хурал өөрийн бүрэн эрхийн хугацаанд 89 хууль баталж, 336 хуульд нэмэлт, өөрчлөлт оруулж, олон улсын 68 гэрээ, конвенцийг соёрхон баталж, 50 хууль, хуулийн заалтуудыг хүчингүй болгожээ.

 

  УИХ-ын гишүүдийн овог нэр Харъяалсан нам, эвсэл тойрог
1 Раднаасүмбэрлийн Гончигдорж "Эх орон" Ардчилал эвсэл 1. Архангай
2 Нямжавын Батбаяр "Эх орон" Ардчилал эвсэл 1. Архангай
3 Самбуугийн Ламбаа "Эх орон" Ардчилал эвсэл 1. Архангай
4 Аукетайн Мурат "Эх орон" Ардчилал эвсэл 2. Баян-Өлгий
5 Агыпарын Бакей "Эх орон" Ардчилал эвсэл 2. Баян-Өлгий
6 Кадырын Сайраан "Эх орон" Ардчилал эвсэл 2. Баян-Өлгий
7 Гомбожавын Занданшатар МАХН 3. Баянхонгор
8 Цэрэнгийн Жаргал "Эх орон" Ардчилал эвсэл 3.Баянхонгор
9 Халтмаагийн Баттулга "Эх орон" Ардчилал эвсэл 3.Баянхонгор
10 Чойжамцын Раднаа МАХН 4.Булган
11 Цэгмидийн Цэнгэл МАХН 4. Булган
12 Түвдэнгийн Очирхүү МАХН 5. Говь-Алтай
13

Аюурзанын Цанжид

МАХН 5. Говь- Алтай
14 Лувсангийн Одончимэд МАХН 6.Говьсүмбэр
15 Цэрэнхүүгийн Шаравдорж МАХН 7. Дорноговь
16 Доржийн Одбаяр МАХН 8. Дорнод
17

Мөнхчулууны Зоригт

"Эх орон" Ардчилал эвсэл 8. Дорнод
18 Жамъяндоржийн Батхуяг "Эх орон" Ардчилал эвсэл 8. Дорнод
19

Раднаабазарын Раш

МАХН 9. Дундговь
20 Жанлавын Наранцацралт "Эх орон" Ардчилал эвсэл 9. Дундговь
21

Чойнзонгийн Содномцэрэн

"Эх орон" Ардчилал эвсэл 9.Завхан
22 Данзандаржаагийн Туяа МАХН 9.Завхан
23 Ядамсүрэнгийн Санжмятав Бие даагч 9.Завхан
24 Зандаахүүгийн Энхболд "Эх орон" Ардчилал эвсэл 10. Өвөрхангай
25 Гаваагийн Батхүү "Эх орон" Ардчилал эвсэл 10. Өвөрхангай
26 Данзангийн Лүндээжанцан МАХН 10. Өвөрхангай
27 Рагчаагийн Бадамдамдин "Эх орон" Ардчилал эвсэл 10. Өвөрхангай
28 Дашдэмбэрэлийн Бат-Эрдэнэ "Эх орон" Ардчилал эвсэл 11. Өмнөговь
29 Цэвэлмаагийн Баярсайхан "Эх орон" Ардчилал эвсэл 11. Өмнөговь
30 Чүлтэмийн Улаан МАХН 12. Сүхбаатар
31 Рэнцэнгийн Буд МАХН 12. Сүхбаатар
32 Сангажавын Баярцогт "Эх орон" Ардчилал эвсэл 13. Сэлэнгэ
33 Рэгжийбуугийн Нямсүрэн МАХН 13. Сэлэнгэ
34 Эрдэнийн Бат-Үүл "Эх орон" Ардчилал эвсэл 13.Сэлэнгэ
35 Долцонгийн Дондог МАХН 14. Төв
36 Сундуйн Батболд МАХН 14. Төв
37

Цэндийн Сүхбаатар

МАХН 14. Төв
38 Нямаагийн Энхболд МАХН 14. Төв
39 Цэндийн Нямдорж МАХН 15. Увс
40 Баатарын Эрдэнэсүрэн МАХН 15. Увс
41 Чилхаажавын Авдай МАХН 15.Увс
42 Цэрэндашийн Дамиран МАХН 16. Ховд
43 Лханаасүрэнгийн Пүрэвдорж МАХН 16.Ховд
44 Дамдины Дэмбэрэл МАХН 16.Ховд
45 Ламжавын Гүндалай "Эх орон" Ардчилал эвсэл 17. Хөвсгөл
46

Ономоогийн Энхсайхан

* Өлзийсайханы Энхтүвшин

"Эх орон" Ардчилал эвсэл

МАХН

17. Хөвсгөл
47 Мэндсайханы Энхсайхан "Эх орон" Ардчилал эвсэл 17. Хөвсгөл
48 Бадарчийн Эрдэнэбат "Эх орон" Ардчилал эвсэл 17. Хөвсгөл
49

Дашжамцын Арвин

МАХН 18. Хэнтий
50 Бадмаанямбуугийн Бат-Эрдэнэ МАХН 18. Хэнтий
51 Ухнаагийн Хүрэлсүх МАХН 18. Хэнтий
52 Лүймэдийн Гансүх "Эх орон" Ардчилал эвсэл 19. Дархан
53

Мишигийн Сономпил

"Эх орон" Ардчилал эвсэл

19. Дархан
54 Батаагийн Цэрэнбалжир "Эх орон" Ардчилал эвсэл 20. Орхон
55 Дүрзээгийн Одхүү МАХН 20. Орхон
56 Горчинсүрэнгийн Адъяа МАХН 20. Орхон
57 Төгсжаргалын Ганди МАХН Улаанбаатар хот Баянзүрх дүүрэг
58 Даваажавын Ганхуяг "Эх орон" Ардчилал эвсэл Улаанбаатар хот Баянзүрх дүүрэг
59 Жүгдэрдэмидийн Гүррагчаа МАХН Улаанбаатар хот Баянзүрх дүүрэг
60 Отгонбаяр Сайнбуянгийн "Эх орон" Ардчилал эвсэл Налайх, Багануур дүүрэг
61 Надмидын Баяртсайхан МАХН Улаанбаатар хот Хан-Уул дүүрэг
62 Долоонжингийн Идэвхтэн МАХН Улаанбаатар хот Хан-Уул дүүрэг
63 Бүдээгийн Мөнхтуяа "Эх орон" Ардчилал эвсэл Улаанбаатар хот Баянгол дүүрэг
64 Ринчиннямын Амаржаргал бие даагч Улаанбаатар хот Баянгол дүүрэг
65

Намбарын Энхбаяр

Миеэгомбыг Энхболд  

МАХН Улаанбаатар хот Баянгол дүүрэг
66 Батын Батбаатар "Эх орон" Ардчилал эвсэл Улаанбаатар хот Баянгол дүүрэг
67 Түнжингийн Бадамжунай МАХН Улаанбаатар хот Сонгинохайрхан дүүрэг
68 Дэндэвийн Тэрбишдагва МАХН Улаанбаатар хот Сонгинохайрхан дүүрэг
69 Санжаасүрэнгийн Оюун "Эх орон" Ардчилал эвсэл Улаанбаатар хот Сонгинохайрхан дүүрэг
70 Базарсадын Жаргалсайхан БНН Улаанбаатар хот Сонгинохайрхан дүүрэг
71 Батжаргалын Батбаяр "Эх орон" Ардчилал эвсэл Улаанбаатар хот Чингэлтэй дүүрэг
72 Равжихын Эрдэнэбүрэн "Эх орон" Ардчилал эвсэл Улаанбаатар хот Чингэлтэй дүүрэг
73 Цогтын Батаа "Эх орон" Ардчилал эвсэл Улаанбаатар хот Чингэлтэй дүүрэг
74 Цэндийн Мөнх-Оргил МАХН Улаанбаатар хот Сүхбаатар дүүрэг
75 Сүхбаатарын Батболд МАХН Улаанбаатар хот Сүхбаатар дүүрэг
76 Лувсаннямын Гантөмөр "Эх орон" Ардчилал эвсэл Улаанбаатар хот Сүхбаатар дүүрэг

 

 

Улсын Их Хурлын гишүүд 2004-2008 он
УИХ-ын дарга Намбарын Энхбаяр (2004-2005 он)
УИХ-ын дарга Цэндийн Нямдорж (2005-2007он)
УИХ-ын дарга Данзангийн Лүндээжанцан (2007-2008 он)
УИХ-ын дэд дарга Санжаасүрэнгийн Оюун (200422005 он)
УИХ-ын дэд дарга Долоонжингийн Идэвхтэн (2007-2008 он)